Háj Nicovô

Autor: Nikolaj Vyšnikov | 11.6.2008 o 18:19 | Karma článku: 9,01 | Prečítané:  3584x

Pamätník osloboditeľov Liptovského Mikuláša

Predstavujem vám Háj-Nicovô. Miesto, ktoré sa navždy zapísalo do histórie II. svetovej vojny. Boje o tento kopec trvali 9 týždňov, pričom pri nich zahynulo cca 4500 spojeneckých vojakov a háj bol striedavo obsadený až štyrikrát. Pod vysoký počet obetí sa podpísal najmä nevýhodný terén pre útočiace vojská a nedostatok ťažkých zbraní.
Priamo na mieste bojov sa nachádza Pamätník osloboditeľov Liptovského Mikuláša a cintorín 1369 padlých československých vojakov.V pozadí je časť Liptovského Mikuláša a Liptovská Mara.
Areál bol odhalený verejnosti v roku 1961. Odvtedy stihol krásne zarásť.


Pohľad na Západné Tatry. Pod horou „Široká“ sa rozprestierajú dedinky Smrečany a Žiar. (vstupná brána do Žiarskej doliny)


Baranec (2184 m n.m.), dedinka Veterná Poruba a pod ňou skládka tuhých komunálnych odpadov.


Druhá strana mince
Vandali si radi pochutia na nestrážených objektoch. Ničia oplotenie, časti pamätníka a rozhadzujú odpadky aj 5 metrov od najbližšieho koša. Popíjaním alkoholu a vystrájaním rušia večný pokoj ľudí, ktorí umreli v boji za ich slobodu. Ľudia si taktiež nevážia vojenské skanzeny. Možno si spomeniete na prípady z vášho okolia. Ja isto nezabudnem na ničenie vystavených zbraní pred Žiarskou dolinou, rozkrádanie skanzenu na Dukle, ...
Ľaľa. Úplne zarastený vojenský cintorín. Nesmierna hanba pre celé mesto a aj našu krajinu. Týchto päť hrobov bolo ešte ako tak vidno, ale ostatné vôbec.


By som chcel vidieť takto zanedbaný cintorín napr. v takých Spojených štátoch. Pri svojich cestách sa vše zastavujem na cintoríne nemeckých vojakov, ktorý sa nachádza medzi Štrbou a Važcom. Krásne upravený, trávnik stvorený pre golf ... Je to fakt také ťažké?
Liptovský Mikuláš bol oslobodený 4. apríla 1945. Ďakujeme!


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Striptíz Vazovova, Dankova zádušná a systém Orbán (týždeň podľa Schutza)

Ak niekto patrí na Ústavný súd, tak Procházka.


Už ste čítali?