reklama

Ekoomyly súčasnosti

Štátna podpora zatepľovania, spaľovanie dreva v teplárňach a spaľovanie vyseparovaných odpadov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

29. januára 2009 som v článku Zelené riešenie hospodárskej krízy popísal možnosti štátnej podpory v oblasti ochrany životného prostredia, ktoré by vykazovali veľmi pozitívne výsledky. Do zoznamu som nepridal zatepľovanie nie preto, že by som naň zabudol, ale kvôli negatívam, ktoré jeho štátna podpora prináša.

V prvom rade si treba uvedomiť, že zatepľovanie už bolo uvedené na náš trh a ujalo sa, čo sa nedá povedať o veterných elektrárňach, solárnych kolektoroch, tepelných čerpadlách alebo bioplynových zariadeniach. Zavádzanie podpory zatepľovania predstavuje trest pre progresívnych ľudí, ktorí sa už do zatepľovania pustili v minulosti. Štátna pomoc má zmysel pri podpore menej atraktívnych produktov.

Stavebníctvo a konkrétne jeho zložka, venujúca sa zatepľovaniu, majú v súčasnosti problémy kvôli hospodárskej kríze, ale to neznamená, že máme bezhlavo podporovať kroky súčasnej vlády. Niekto sa na tomto kšefte slušne nabalí, inač by ho vláda nepropagovala. Moje tvrdenie potvrdzuje aj fakt, že sa hovorí priamo o zatepľovaní, pričom sa ignoruje energetický audit budov, ktorý hovorí jasne, že sa vám viacej oplatí investovať do výmeny starých okien za ich nízkoenergetické alternatívy.

V deväťdesiatych rokoch došlo v našej krajine ku odklonu od využívania uhlia vo väčších zdrojoch. Dôvodom boli jeho veľmi negatívne vplyvy na ľudské zdravie a životné prostredie. Za alternatívu sa celkom správne zvolil zemný plyn, ktorý je najekologickejším palivom. V súčasnosti však môžeme pozorovať prechod ku využívaniu drevnej biomasy v teplárňach, ktorej spaľovanie je oveľa škodlivejšie, ako spaľovanie zemného plynu. Spaliny drevnej biomasy vykazujú vyššie koncentrácie oxidov síry, dusíka, oxidu uhoľnatého, tuhých častíc, prchavých organických látok a ťažkých kovov.

Ľudia by si mali položiť otázku, či im lacnejšie teplo a dočasné vyriešenie problémov s dodávkami zemného plynu (v blízkej budúcnosti sa zminimalizuje problém s menom „Ukrajina“) stojí za zhoršenie životných podmienok. Taktiež ma vie pobaviť pseudoargument ohľadom CO2 neutrálnej biomasy, ktorým nás kŕmia lobistické skupiny. Chcú nám totiž nahovoriť, že masívnym spaľovaním storočných stromov pomáhame klíme. Na druhej strane má aj využívanie drevnej biomasy svoje ekologické výhody. Vidiecke oblasti totiž aj naďalej preferujú vykurovanie uhlím a vlhkým drevom. Riešením je aj využívanie rýchlorastúcich drevín, ktoré v podstatnej miere skracujú kolobeh oxidu uhličitého. Avšak posun badať len pri výstavbe nových teplární, ktoré by nemali byť podporované z rozpočtu EÚ a SR. Finančná podpora „kroku späť“ v ochrane životného prostredia je totálne nesprávna.

Čo sa týka Ministerstva životného prostredia, tak najväčší omyl súčasnej vlády vidím vo vymenovaní vojaka (neodborníka) za šéfa rezortu. V súčasnosti prebieha kríza v sektore recyklácie odpadov a reakciou Chrbeta je návrh na spaľovanie vyseparovaného odpadu. Som znechutený a nahnevaný. Človek s podobným zmýšľaním by nemal robiť na Ministerstve životného prostredia ani len sekretárku. Trh odvrhol „nechcené dieťa“ a je povinnosťou štátu, aby sa ho ujalo.

Nikolaj Vyšnikov

Nikolaj Vyšnikov

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nesympatizujem ani s jednou slovenskou politickou stranou. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoZahraničieZelená revolúciafotoOstatné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu